Sušenje šljive
Sušenje
Privatna kompanija Jovanović voće iz Osečine se bavi proizvodnjom, otkupom i preradom suve šljive.
Sušenje šljiva je jedna od najstarija tehnologija konzervisanja i čuvanja hrane.
Tehnički postupak proizvodnje sušene šljive uključuje sledeće tehnološke operacije: inspekcija → pranje → inspekcija → klasiranje → stavljanje na traku → sušenje.
Priprema za sušenje plodova bez koštice slična je pripremi plodova za „standardno“ sušenje šljiva. Razlika je u dodatnoj operaciji kojom se odstranjuju koštice iz ploda kao i kasnijoj inspekciji kojom se ručnim prebiranjem uklanjaju plodovi sa košticom i značajno oštećeni plodovi.
Postoje dve vrste proizvoda suve šljive bez koštice: šljive dobijene vađenjem koštice nakon sušenja i suve šljive dobijene sušenjem plodova kojima je koštica izvađena u svežem stanju. U savremenoj tehnologiji oba načina dobijanja proizvoda imaju svoj značaj.
Pored krupnoće, kao osnovnog merila kvaliteta razvrstavanja, sušene šljive treba da imaju i odgovarajući hemijski sastav. U komponente hemijskog sastava ubrajaju se: sadržaj šećera, sadržaj kiselina i vode. Sadržaj šećera ne bi trebalo da bude ispod 35%, a sadržaj kiseline, izražen kao ukupne kiseline, najviše 2%. Odnos šećera i kiselina formira ukus, koji treba da je slatko- nakiseli.
Suve šljive kompanije Jovanović voće doo imaju visok nivo kvaliteta.
Momačke šnicle sa suvim šljivama
Sastojci:
- telećih šnicli, 1kg/6 komada
- suvih šljiva bez koštice, 200gr
- maslaca, 50gr
- seckanog peršuna, 1 kašika
- brašna, 2 kašike
- paradajza, 3 iseckana
- crnog vina, 3dl
- crvenog luka, 1 glavica
- so, biber
Šnicle posuti brašnom s jedne strane i peći ih na maslacu na zagrejanom tiganju. Kad lepo porumene, dodati iseckan paradajz i iseckan crni luk, sve to dinstati oko 20 minuta, pa dodati crno vino, suve šljive, so i biber po ukusu te dinstati još 25-30 minuta. Tako pripremljene šnicle servirati s pirinčem, preliti sosom u kom su se dinstale i posuti sitno seckanim peršunom.